Návrhové vzory – 33 vzorových postupů pro objektové programování

Naposledy aktualizováno:    2013-11-01 – 13:33

Zpět na přehled knih.

Obsah

Konfigurační doplněk pro prostředí BlueJ

Pro demonstraci programů se mi prozatím nejvíce osvědčilo vývojové prostředí BlueJ, které bylo vyvinut speciálně pro výuku. Toto prostředí má oproti profesionálním vývojovým prostředím jednu velkou výhodu: nevyžaduje pro každou zkoušenou verzi vytvářet separátní metodu main, ale umožňuje v interaktivním režimu přímo vytvářet instance a posílat jim zprávy.

Ve své knize používám maličko jinou konfiguraci vývojového prostředí, než je implicitní konfigurace jeho autorů. Využívám např. možnosti lokalizovat prostředí do češtiny, zobrazovat v diagramu tříd ikony různých druhů tříd různými barvami a používám odlišnou podobu předdefinovaných souborů. Budete-li chtít používat stejnou konfiguraci, podívejte se na stránky učebnice Myslíme objektově v jazyku Java, kde se této problematice věnuji podrobněji.

Pro spouštění doprovodných programů však nepotřebujete mít instalované BlueJ. Doprovodné programy můžete samozřejmě spustit v jakémkoliv prostředí.

(Původně jsem si myslel, že je to samozřejmě, ale našli se i čtenáři, kteří prohlásili, že nemohou knihu číst, protože si kvůli ní nebudou instalovat BlueJ. Podle mne to byl jen zástupný důvod, ale pro jistotu to tu ještě explicitně říkám.)

Doprovodné programy

Protože různé platformy používají různá kódování, vytvořil jsem pro vás několik verzí archivu projektů. Stáhněte si tu, která vám bude nejsympatičtější.

Dotazy a upozornění na chyby

Na knize se sice podílela celá řada lidí, ale všichni jsme chybující, tak se i přesto může stát, že v ní najdete chybu nebo vám v ní bude něco nejasné.

Proto jsem na serveru www.pandora.cz zřídil pro čtenáře knihy konferenci. Konferenci pak najdete v kategorii Počítače & Internet, podkategorii Vzdělávání.

Budete-li do ní chtít poslat příspěvek, musíte se na serveru nejprve zaregistrovat. Číst cizí příspěvky však můžete i bez registrace. Skrz tuto konferenci můžete posílat své dotazy a případné připomínky. Zde se zároveň můžete dozvědět, jestli se už někdo neptal na něco podobného před vám a jak mu bylo odpovězeno.